Z čoho sú vyrobené sójové sviečky?

1Sójový vosk
Sójový vosk je rastlinný vosk vyrobený z oleja sóje. Po zbere sú bôby očistené, popraskané, rozdrvené a vločkované. Olej sa následne extrahuje z vločiek a hydrogenuje sa. Hydrogenačný proces premieňa niektoré mastné kyseliny v oleji z nenasýtených na nasýtené. Tento proces dramaticky mení teplotu topenia oleja, čím sa stáva tuhý pri izbovej teplote. Nevyužité šupky sóje sa používajú ako krmivo pre zvieratá. Väčšina svetových sójových bôbov je dopestovaná v USA, predovšetkým v Illinois, Iowe a Indiane. Sójový vosk používajú výrobcovia sviečok mnohými spôsobmi. Môže sa použiť samostatne alebo v prímesy s parafínom. Do vosku sa po roztopení pridajú farbivá a vône. Naše sviečky sú vyrobéné z čistého sójového vosku a prírodných silíc v lekárskej kvalite bez umelých farbív. Najväčšou výhodou sóje je to, že je úplne obnoviteľná. Zatiaľ, čo globálne rezervy na ťaženie ropy a ceny parafínu sa zvyšujú, jediným obmedzením dodávky sóje je to, v akom množstve sa poľnohospodári rozhodnú pestovať ju. Okrem trvalej udržateľnosti bude dobre vyrobená sójová sviečka horieť čisto a pomaly. Sójový vosk dymí o takmer 90% menej ako parafínový vosk, pričom jeho spaľovaním sa neuvolňuje nadbytočné množstvo oxidu uhličitého. Nami vyrobené sviečky sú teda ekologické, obnovitelné, trvalo udržateľné a uhlíkovo neutrálne.
2Silice v lekárskej kvalite
Na trhu nájdete veľa druhov vonných sviečok. Tieto umelé parfumy sú však zdraviu škodlivé a môžu spôsobovať migrény či iné zdravotné problémy. Na výrobu našich sviečok používame silice v lekárskej kvalite. Zloženie každej zmesi si vyvinieme sami a naši farmaceuti ich špeciálne pre nás namiešajú. Výhodou tohto procesu je nielen to, že sviečky sú aromaterapeutické a zdravé, ale aj to, že sviečku s rovnakou vôňou inde vo svete nenájdete. :-)
3Bavlnený knôt
Každý použitý knôt je vyrobený z bavlnených vlákien. Tieto vlákna sú obalené špeciálnou papierovou vrstvou. Zloženie knôtov je navrhnuté tak, aby podporovalo prirodzené, pomalé a najmä priebežné horenie vosku.
4Ekologické balenie
Naše sviečky sú vyrobené s láskou a rešpektom k prírode. Milujeme ju a uvedomujeme si, že ju musíme chrániť. Práve preto sú naše obaly vyvinuté tak, aby bola umožnená ich úplná recyklácia.
5Ručná práca
Všetky naše produkty sú vyrábané ručne. Vločky sójového vosku sa teplom roztopia na určitú teplotu, pridajú sa silice a táto zmes sa naleje do sklenených pohárov (sviečky) alebo foriem (čajové sviečky, vosky do aromalampy, votívne a pilárne sviečky).
Po vytuhnutí budúcej sviečky sa na sklenený pohár nalepí etiketa, ktorú sme si sami navrhli, vytvorili a vystrihli. Sviečky sa zabalia do papierových krabičiek, tie sa následne previažu špagátikom a zapečatia voskom. No nie sú dokonalé?


Ako sa správne starať o sójové sviečky?

 

1Skracovanie knôtu
Pred každým zapálením (okrem prvého) je potrebné skrátiť knôt na približne 5mm. Pokiaľ by sa knôt neskrátil, sviečka by mohla mať príliš veľký plameň a vosk by sa zbytočne prepaľoval. Neskrátený knôt je veľmi ťažký a nakoniec sa ''utopí'' v roztopenom vosku, čím ho znečistí.
2Dĺžka horenia
Aby vosk správne horel, mala by byť sviečka zapálená minimálne 1-2 hodiny. Pokiaľ by však sviečka bola zapálená viac ako 4 hodiny, zahaste ju, skráťte knôt, vosk nechajte stuhnúť a zapáľte znovu.
3Skladovanie sviečky
Sviečku skladujte pri izbovej teplote a nevystavujte ju priamemu slnečnému žiareniu. Skladovanie sviečky pri nižších teplotách (alebo prevoz sviečok v zime) môže spôsobiť jemné fliačiky alebo prasklinky. Takéto vady sú iba kozmetické, pre prírodný vosk prirodzené a nijak neovplyvňujú horenie sviečky.
4Bezpečnostné upozornenie
* nikdy nenechávajte sviečku bez dozoru
* horiacu sviečku držte mimo dosahu detí a domácich zvierat
* vždy nechávajte najmenej 5 cm medzi horiacimi sviečkami
* nezapaľujte sviečky na predmetoch alebo blízko predmetov, ktoré sa môžu zapáliť
* používajte sviečky v dobre vetranej miestnosti, ale mimo prievanu
* pred zapáľovaním odstrihnite knôt na asi 0,5 cm neprenášajte horiace sviečky
* skladujte na suchom a tmavom mieste


Môj príbeh

1Prečo som sa rozhodla vyrábať sójové sviečky?
Vždy som milovala sviečky a u mňa doma neprešiel deň či týždeň bez toho, aby som si spríjemnila atmosféru domova svetielkom. Prišlo však obdobie, kedy som sa začala venovať prírode ako takej a premýšľala som, čo všetko spôsobuje vdychovanie dymu zo sviečok alebo umelých vôňí. Netrvalo dlho a zistila som, že parafínové sviečky sú neekologické a dokonca zdraviu škodlivé. Vzala som teda výrobu sviečok do vlastných rúk a pátrala po zdravých, ekologických voskoch a prírodných siliciach. A tak uzreli svetlo sveta sójové sviečky značky dizajn od lesa®.
2Kvalita je primárna
Na výrobu používame suroviny v tej najvyššej kvalite. Od sójového vosku, ktorý je vyrobený špeciálne na sviečky alebo vonné vosky, cez bavlnené knôty od ktorých závisí spôsob horenia sviečky, vône silíc v lekárskej kvalite až po ekologické a trvalo udržateľné balenia. Pretože od kvality surovín záleží finálny produkt.
3Dizajn od lesa® sa rozrastá - ďakujeme Vám
Každým dňom, týždňom, mesiacom a v neposlednom rade rokom je nás/ Vás stále viac a viac. Ďakujeme, že vďaka Vám môžeme tvoriť, rozrastať sa a robiť to, čo milujeme.